ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Трудници   >  Совети од нутриционисти: Зачини кои не се препорачуваат на трудници
  Совети од нутриционисти: Зачини кои не се препорачуваат на трудници

  Совети од нутриционисти: Зачини кои не се препорачуваат на трудници

  Совети од нутриционисти: Зачини кои не се препорачуваат на трудници

  Кога е исхраната во прашање, трудниците мораат да бидат внимателни и да избегнуваат храна која може да им штети. А кои зачини би требало да се избегнуваат прочитајте во продолжение.
  Поголемиот број на тревки кои се користат во кулинарството, можат да се користат и во текот на бременоста, но во мали количини, за да не предизвикате грчеви и предвремено породување. Тука спаѓаат, целер, чили, цимет, оригано, магдонос, нане, рузмарин, шафран, рузмарин, мајчина душица.
  Некои зачински билки, предизвикуваат контракции на утерусот, па можат да предизвикаат зголемен крвен притисок, но и проблеми при породување.
  Во бременоста, не се препорачуваат:
  Босилек, а посебно неговото масло, кој е стимулатор на матката, па може да се користи единствено по породувањето.
  Ким, може да предизвикува грчеви и предвремено породување.