ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Практични Мајки   >  Совети за вкусни и здрави кашички
  Совети за вкусни и здрави кашички

  Совети за вкусни и здрави кашички

  Кога е во прашање храната за бебе, потребно е да се исполнат два чекори со кои оброците би биле спремни. Големо количество на зеленчук, доволно е да го сварите и изблендирате, но намирниците како компир, цвекло, морков можат и да се испечат, доколку имате малку повеќе време.

  Исто така, овошјето како што се бананите, авокадо, боровница не бараат претходна посебна припрема пред блендирањето, додека јаболките и крушите немаат толку мека внатрешност па би било подобро претходно да ги сварите.

  hrana

  Без разлика на тоа дали сте се одлучиле да готвите или пак да печете храна, потрудете се да ги исецкате намирниците на еднакви парчиња, со што во исто време се би било готово.

  Без разлика на тоа, бидете внимателни со блендирањето на жешка храна, најпрво оставете да се олади па потоа блендирајте ја.

  Кога се работи за храната на бебето, еве ги нашите совети:

  Кашичка од морков.

  Овој вкусен зеленчук е преполн со бета-каротен, кој благодарение на него доаѓа до креирање на витамин А во организмот. Исто така доржи витамин Ц и К, како и калциум, натриум, фосфор и магнезиум.

  Кашичка од тиква.

  Тиквата изобилува со лековите состојки и баш поради тоа е премногу пожелна во исхраната, посебно на бебињата.

  Кашичка од јаболка

  Јаболките се многу хранливи и користат дури две различни врсти на билни влакна: растворливи и нерастворливи. Тие исто така содржат витамин А, Ц, Е и фолна киселина, како и калиум, калциум, фосфор, магнезиум и селен. Освен ова, тие имаат и мала концентрација на бакар, цинк, а се препорачуваат и јаболкото да биде првото овошје кое ќе му го дадете на вашето бебе.

  Кашичка од банана

  Бананните често се познати како совршена природна храна која содржи голем број на хранливи материи во значајни количини. Во неа, најкорисни состојки се, голем број на билни влакна и калиум, а се богати и со витамин Б6, Б2 и Ц. Поради ова се препорачуваат да се најдат во исхраната на малите деца.

   

  Кога е во прашање храната за бебе, потребно е да се исполнат два чекори со кои оброците би биле спремни. Големо количество на зеленчук, доволно е да го сварите и изблендирате, но намирниците како компир, цвекло, морков можат и да се испечат, доколку имате малку повеќе време.
  Исто така, овошјето како што се бананите, авокадо, боровница не бараат претходна посебна припрема пред блендирањето, додека јаболките и крушите немаат толку мека внатрешност па би било подобро претходно да ги сварите.
  Без разлика на тоа дали сте се одлучиле да готвите или пак да печете храна, потрудете се да ги исецкате намирниците на еднакви парчиња, со што во исто време се би било готово.
  Без разлика на тоа, бидете внимателни со блендирањето на жешка храна, најпрво оставете да се олади па потоа блендирајте ја.
  Кога се работи за храната на бебето, еве ги нашите совети:

  Кашичка од морков.
  Овој вкусен зеленчук е преполн со бета-каротен, кој благодарение на него доаѓа до креирање на витамин А во организмот. Исто така доржи витамин Ц и К, како и калциум, натриум, фосфор и магнезиум.
  Кашичка од тиква.
  Тиквата изобилува со лековите состојки и баш поради тоа е премногу пожелна во исхраната, посебно на бебињата.
  Кашичка од јаболка
  Јаболките се многу хранливи и користат дури две различни врсти на билни влакна: растворливи и нерастворливи. Тие исто така содржат витамин А, Ц, Е и фолна киселина, како и калиум, калциум, фосфор, магнезиум и селен. Освен ова, тие имаат и мала концентрација на бакар, цинк, а се препорачуваат и јаболкото да биде првото овошје кое ќе му го дадете на вашето бебе.
  Кашичка од банана
  Бананните често се познати како совршена природна храна која содржи голем број на хранливи материи во значајни количини. Во неа, најкорисни состојки се, голем број на билни влакна и калиум, а се богати и со витамин Б6, Б2 и Ц. Поради ова се препорачуваат да се најдат во исхраната на малите деца.