ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Трудници   >  Список на неопходни работи за вашето новороденче
  Список на неопходни работи за вашето новороденче

  Список на неопходни работи за вашето новороденче

  Список на неопходни работи за вашето прво новороденче

  – Уживајте во купувањето на првите работи за вашето бебе!

  Работите кои се на списокот во продолжение се сосема доволни за почеток.
  Кревет и постелнина
  • Креветче или колевка
  • Душек (по можност нов)
  • Два до три долни чаршафи со гума
  • Навлака која не пропушта (се препорачува платнена)
  • Два комплети на постелнина
  • Лесен памучен прекривач – ќебенце, а за зима дебел топол прекривач или пак вреќа за спиење
  • Беби аларм
  Пелени
  • Пелени за еднократна употреба – голем пакет, најмала големина на пелени
  • Тетра пелена – 20 парчиња
  • Доколку се одлучите за платнени пелени, потребно е минимум 50-80 пелени и три пара заштитни гаќички

  Облека за бебиња за првите месеци
  • Пет боди бенкици –52 парчиња (најдобри се боди бенкици кои се закопчуваат на преклоп)
  • Јакна две величини најмала и еден број поголема
  • Памучен шешир (за лето)
  • Две памучни капчињаbebe
  • Капче за зима
  • Зимско одело (за бебињата родени во зима)

   

  Прибор за бањање

  • Када за бањање
  • Неколку ракавици за бањање
  • Термометар за во вода
  • Подлога за пресоблакање
  • Комода или столче за пресоблекување
  • Три големи пешкири со капа

  Прибор за нега на бебе
  • Стерилни гази за пупак (околу 10 парчиња)
  • Спреј за дезифнекција
  • Топломер
  • Стапчиња за уши со заштита
  • Подметачи за пресоблекување (едно пакување)
  • Влажни марамчиња
  • Памучна гази за бришење на газето (20 парчиња)
  • Ножици со тап врв
  • Четка за коса и чешал
  • Крема или маст за газето на бебето
  • Масло за тело (добро е бадемовото масло)
  • Беби сапун

  Останати работи
  • Перница за доење
  • Седиште за во кола (од 0-13 кг)
  • Количка
  • Лесен прекривач за во кола
  • Ранец или торба за да се стават работи за пресоблакање