ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Трудници   >  Спречете го настанувањето на стрии по природен пат
  Спречете го настанувањето на стрии по природен пат

  Спречете го настанувањето на стрии по природен пат

  Спречете го настанувањето на стрии по природен пат.

  Здравиот и убав изглед на кожата во текот но и после бременоста можете да имате со помош на намирници кои доколку ги конзумирате ќе би помогнат во тоа.
  За жал, губењето на стрии од кожа, па дури и со козметички интервенции е практично невозможно. Но, продолжувањето на настанување на нови стрии може да се спречи со помош на храната.


  Списокот на намирници кои ја зајакнуваат кожата и ја прават по цврста се : зелка, морков, боранија, овесни снегулки, ананас, маслиново масло, портокали, риба, морски плодови, зелен чај, пиперка, црвено овошје, цитрон, сливи, јајца.
  Тука е уште една намирница која не е само вкусна туку е и многу ефиаксна против настанувањето на стриите и целулитот а тоа е – печен компир кој треба да се конзумира заедно со кората.

  Совет, пијте многу вода, најмалку 2 литри дневно. Потребно е да се избегнува газираната минерална вода и исто така секој ден да си направите навика да пиете зелен чај. Подеднакво важна е и физичката активноста,бидејќи ако седите многу, тогаш крвта и лимфата ќе стагнираат, а проблемите со кожа и тежина ќе бидат се повеќе истакнати и зголемени.