ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Практични Мајки   >  Спречете го пролетното опаѓање на коса: Домашен препарат од само три состојки.
  Спречете го пролетното опаѓање на коса: Домашен препарат од само три состојки.

  Спречете го пролетното опаѓање на коса: Домашен препарат од само три состојки.

  Спречете го пролетното опаѓање на коса: Домашен препарат од само три состојки.

  Густа, јака, убава коса е сон на секоја жена, меѓутоа со промената на годишните времиња, жената се соочува со преумерно опаѓање на косата.

  Наместо скапи препрарати кои се преполни со хемикалија, опаѓањето на косата може да го спречите со помош на лосион кој можете да го направите сами.

  Потребно е:

  – 100gr. листови од коприва

  – 25gr. камилица

  – 2dl. вински оцет

  Припрема:
  100gr листови од копира варете ги 20 минути во пола литар дестилирана вода, додадете ги 25gr.камилица, поклопете ги и оставете да стојат 8 часа.

  Процедете, додадете 200 gr. (2dl) вински оцет. Течноста втријте ја во коренот на косата, секоја вечер.

  Совет:

  За подобар ефект може во текот на готвење да се додаде една рака ситно сецкана коприва и исто толку ситно сецкана корен од чичак – варете 30 минути а потоа оставете да се олади.Како конзерванс додадете 100 грама алкохол на 1 литар течност.