ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Деца   >  Што да му облечете на бебето за спиење?
  Што да му облечете на бебето за спиење?

  Што да му облечете на бебето за спиење?

  Одберете соодветна облека

   

  Кога ќе го облекувате вашето бебе за спиење, имајте на ум дека вашето мало е исто како и вие. Немојте да го прегревате бебето во текот на ноќта, бидејќи тоа ќе се испоти и кога ќе открие брзо испушта топлина која е причината за ризикот да му стане премногу ладно, а потоа да настине.

  Важно е пижамите да бидат памучни, не синтетички, за да кожата може да дише.

   

  Капи за спиење

   

  Памучните капи се ставаат на бебињата веднаш по раѓањето, затоа што бебето се навикнало на топла средина од утробата на мајката. Кога бебето ќе ја напушти клиниката за породилишта, тоа немора да носи капа.

  Ако бебето заспие со капаче, може брзо да се прегрее. Затоа е важно за време на спиењето главата на бебето е откриена за да не се загрее многу. Не се препорачува капа со врвка за бебето, бидејќи може да претставува ризик од гушење.

  Отстранете го капачето за бебињата и кога влегувате во затворен или топол простор, како автомобил, не ги прегревајте.

   

  Температура на телото на бебето

   

  Добар показател за тоа дали на бебето му е ладно се рацете и нозете на вашето бебе. Ако се ладни, а особено ако детето трепери или кива, значи му е ладно. Треба да му облечете подебели пижами или да ја загреете просторијата каде што спие бебето.

  Од друга страна, ако забележите дека бебето е испотено и неговата кожа е топла, сте претерале со топлина. Заменете ја облеката на влажното бебе со сува и раскомотете го бебето.

   

  Температура на собата

   

  Пријатна температура е од околу 18 до 20 степени и е идеална за просторија каде што бебето спие. Ако собата на вашето бебе е премногу топла, можете да користите вентилатор на подот за да ја задржите просторијата на пријатна температура. Најбезбедно место за вентилаторот е на спротивната страна од собата, далеку од бебето.

  За време на студеното време, ако треба дополнително да ја загреете спалната соба на вашето бебе, не ги покривајте премногу. И бидете сигурни дека ставите садсо вода на радијаторот, така што воздухот доволно се навлажнува.

   

  Завиткување на бебето во ќебе

  Виткањето на бебето во ќебе му помага на бебето да се смири и да се релаксираат пред да заспијат, и да остане во безбедна позиција за спиење – на грбот.

  Ако одлучите да го завиткате бебето, најдобро е да користите лесни памучни или муслински прекривачи. Бидете сигурни дека ќебето не преминува преку рамото на вашето бебе или му ја покрива главата, ушите или брадата. Прекумерното завиткување може да го попречи дишењето на вашето дете и да предизвика прегревање.

  Исто така, бидете сигурни дека има доволно простор за вашето бебе да ги пружи своите нозе и да не е премногу цврсто завиткано околу градите и колковите. Преголемо затегнување на нозете и градите на бебето може да доведе до проблеми со колковите и со дишењето.

  Бебињата може да бидат завиткани во ќебе од раѓање, се додека не започне да покажува знаци дека може да се префрла на стомакот, обично околу третиот или четвртиот месец.

   

  Вреќи за спиење за бебиња

   

  Ако вашето дете немирно спие и редовно е откриено, најдобро е да го ставите во вреќата за спиење ноќе. Добро е што имате вреќа за спиење за зима и лето (од фротир).

  Обрни внимание дека вреќата е доволно удобна и му овозможува на бебето да мрда. Не заборавајте дека вреќата го грее бебето од сите страни, па затоа е неопходно да се намали на собна температура и се облекува бебето во пижами потенки.

  Добрата страна на вреќа за спиење е она што го спречува бебето да се стркала кон стомакот за време на спиењето и и помага да ги држи нозете во вреќа, така што нема да се вплетка во ивиците на креветчето.

  Ако на вашето бебе му треба дополнителна топлина, можете да го покриете со лесно ќебе над вреќата за спиење.

  Бидете сигурни дека бебето е безбедно во вреќата за спиење, така што тоа не може да се лизне внатре и да биде целосно покриено. Се препорачува да се користи вреќа за спиење која има вграден врат и ракавици, но нема качулка.