ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Деца   >  Што се случува кога бебето има осип на каши од овошје
  Што се случува кога бебето има осип на каши од овошје

  Што се случува кога бебето има осип на каши од овошје

  Нутриционистката Тена Нисетео објаснува дали е можно бебето да има алергиска реакција на одредени овошни плодови.

  Прашањето од една мајка е следното :

  Моето бебе има шест и пол месеци и најчесто е доено. Почнавме да се храниме малку пред шестиот месец, добро се движиме (7,3 кг и 67 см). Почнавме со јаболкото и имаше црвенило и флека околу очите, се обидовме и со купени овошни кашички, исто така со круша, а сега и со банана. Во меѓувреме пробавме зеленчук (моркови, компир), овесни снегулки и немаше реакција. Се прашувам што може да биде ова и што да правиме во врска со овошјето?

  Општо земено, не е вообичаено да се појават алергиски реакции на целата група на храна – на пример, сите овошни плодови, но она што го опишувате се чини дека е алергиска реакција на наведеното овошје. Исто така, можно е вашето дете да биде алергично на некои овошја или полен (пролетно време) и дека реакцијата на горенаведеното укажува на преосетливост кон слична храна. Исто така, може да се спомене и реакција на загадување (пестициди и слично).

  Пред сé, ве советувам да го контактирате својот педијатар и, по можност, алерголог, во меѓувреме, да продолжите да воведувате храна една по една во исхраната на бебето, со доволно паузи, околу пет дена, постепено и во мали количини. Бидете сигурни дека е убаво измиена (најдобро и да отстои во сода бикарбона) и лупење на сите видови овошје и зеленчук и вриење (па дури и банани). Следете ги појавите на несакани реакции на одредена храна.