ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Деца   >  Што ви кажува бебето со движењата?
  Што ви кажува бебето со движењата?

  Што ви кажува бебето со движењата?

  Во обидот да се дешифрира она што вашето бебе ви вели, обрнете внимание на околностите, бидејќи една акција во одредена средина може да значи нешто сосема поинакво од истата акција во друго сценарио.

   

  Еве некои сигнали …

   

       Ако детето ги покрива очите со раката … можеби ти кажува дека има доволно стимулација и сака да се одмори.

       Ако ги цица и гризе прстите … веројатно ова укажува на излагање на забите.

       Ако го трга погледот на страна … вашето дете веројатно вели: “Можеш ли да ме оставиш на раат / да престанете да го правите тоа што го правите?”

       Гласен, вознемирувачки плач со висок тон … бебето веројатно вели: “Тоа боли!”

       Пригушен, тажен плач … бебето може вели: “Уморно сум!”