ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Posts tagged "doenje"

  Не се грижете, окситоцинот кој се ослободува во текот на доењето ви помага вам полесно да ја преживеете промената која ви се случува.   Додека доите вие со бебето создавате едноставно нераскинлива врска која не личи ниту на една друга во

  Доењето не е секогаш лесно, но затоа е инстиктивно. Можеби не сте знаеле, но доењето им помага на мајките да ја вратат старата тежина.

  Првото нешто со кое мајките се соочуваат после породувањето е доењето.

  Во продолжение неколку совети за почеток на доењето, вклучувајќи го и процесот на поврзувањето на бебето со мајката, олеснето со наменска музика за доење.

  Од секогаш се верувало дека пивото е добро за мајките кои дојат, бидејќи од него ќе имаат поголема количина на млеко, па повеќе не е чудно да се види мајка која со една рака го нишка бебето а со другата

  Мајките кои дојат често се изложени на различни изјави на кои ниту една од нив не е пријатно да ги слушне. 

   Мислиш дека бебето доволно изедe?

  Зарем бебето повторно е гладно?

  Жените кои дојат подолг период имаат помал ризик за мултиплекс склероза Во минатото, голем број на студии покажале како жените кои дојат имаат помал ризик од срцеви болести, дијабетис, како и карцином на јајници и дојки, но сега е откриена уште

  Вкусот на мајчиното млеко Она што мајките кои што дојат ќе го внесат во храната, не може на детето да му создаде проблеми, но може да влијае на развојот на вкусот на детето. Голема е предрасудата дека бебињата патат од тоа