ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Деца   >  Топ 10 Најдобри намирници за вашето бебе/дете
  Топ 10 Најдобри намирници за вашето бебе/дете

  Топ 10 Најдобри намирници за вашето бебе/дете

  1. Банана

   Бананите се најдобар извор на енргија

   2. Кељ

   Кељ е богато со основните антиоксиданти – хранливи состојќи кои се со природна заштита од канцер.

   3. Морков

   Морковот е важен за растот, здравата кожа и заби. Свежиот морков има двата пати повеќе витамини од варениот.

   4. Риба

   Рибата претставува важен извор на есецнцијални омега 3 масла.

   zdravahrana, bebe, dete, majka, roditeli, babyshop, babyshopmk, babyshopblog5. Млеко

   Млекото содржи хранливи состојќи кои им се потребни на бебињата за да постаснат. Децата и после првиот роденден треба да пијат најмалку 4.5 dcl млеко дневно или еквавилент во млечни производи.

   6. Сирење

   Сирењето е извор на јаки и здрави коски и заби. Ако се внесе после оброк, тој ги неутрализира киселинири кои создаваат кариес.

   7. Леб и житарки

   Лебот и житарките, содржат влакнести материи и сложени јаглехидрати. Секогаш бирајте леб и пециво од интегрално брашно.
   .
   8. Jajца

   Јајцата се погати со протеини и витамини и железо

   9. Месо

   Посното црвено месо обезбедува еден од најдобрите облици на железо. Исто така, ова месо е богато со протеини и цинк-основните материи за раст, процесот на оздравување, отворена рана и јак имунолошки систем.
   10. Киви

   Кивито содржи двојно повеќе количини на витамин ц од портокалите. Исто така е одличен извор на калиум, растителни влакна, витамини на групата Б, витамини Е и минерали. Се препорачува исклучови после првиот роденден на бебето.

  zdravahrana, zdravobrok, babyshop, babyshopmk, babyshopblog, dete, majka, roditeli