ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Здрава исхрана   >  Тортиља од тиквичка
  Тортиња од тиквичка

  Тортиља од тиквичка

  Состав:

  4 шолји рендана тиквичка
  1 јајце
  ¼ шолја пармезан
  ½ шолја презла
  ½ рака бел лук во прав
  ½ лажица свеж рендан црн бибер
  ½ лажица оригано
  ¼ лажица сол.

  тиквички, деца, родители, здравахрана, babyshop, deca, roditeli

  Припрема

  Загрејте ја рерната на 230° C.
  Во голем сад ставете ги тиквичките(потребно е да се исцеди вишокот на вода), јајцето, пармезанот, презлата, белиот лук во прав, солта, биберот и ориганото.

  Обликувајте плескавици (од прилика ¼ шолја од миксот) и ставете ги на хартија за печење.
  Со лажица убаво измазнете ги.
  Печете во рерна околу 25 минути, или додека ивиците не станат благо кафени.

  Кога ќе бидат готови на тортиљите од тиквичка додадете парче месо или риба и коцки зеленчук или зеченчук и сирење (секако по желба).