ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Трудници   >  Три нови теории: Научниците откриваат зошто всушност зеваме
  Три нови теории: Научниците откриваат зошто всушност зеваме

  Три нови теории: Научниците откриваат зошто всушност зеваме

   

  Студиите покажуваат дека фетусот стар 11 недели и големина од 4cm зева во матката на мајката.
  Сигурно сте слушнале дека зевањето е пролазно. Зеваме и кога ни е досадно, кога сме поспани па дури и кога читаме.
  До сега, имало мислење дека зеваме бидејќи ни фали кислород во мозокот, но новите студии докажуваат нешто друго.
  Др. Ник Најт, за Independent.co.uk дал три теории за тоа, зошто всушност ние зеваме.
  1. Насобраниот јаглен-диоксид во телото, поради кој треба да го надокнадиме со одредено ниво на кислород.
  2. Зевање како можност да се привлече внимание
  3. Зевање, како “тип на ладење” на прегреан мозок.