ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Трудници   >  Трудна сум, што сега?
  Трудна сум

  Трудна сум, што сега?

  Трудна сум, што сега?

  Бременоста е една од најдобрите нешта кои можат да ви се случат во животот бидејќи во телото се развива нов живот. Самото спојување на јајцеклетките со спермата, веќе во трета недела одредува пол, боја на очи и коса и уште 200 други генетски карактеристики.

  Можеби сеуште не знаеш дека си трудна бидејќи е многу рана фаза од бременоста, но во твоето тело се отпочнати промени. Откако ќе ги погледете две цртки на тестот за бременост, време е да се почне со грижи за потстанарот во вашето тело.

  Исто така те чека и првиот гинеколошки преглед на кој докторот ќе потврди дали се работи за едно плодна или повеќе плодна бременост,а за прв пат и ќе го слушнете откуцувањето на срцето.

  Во првите денови од бременоста, она што мора да го направите за вашето бебе е да престанете да пушите и да конзумирате алкохол, а доколку конзумирате одредени лекови обавезно советувајте се со доктор во најкус можен рок.

  До 10-тата недела од бременоста плодот се развива брзо, што секако влијање на вашето тело.

  Пијте многу вода и грижете се за тоа да имате рамнотежени обрози богати со сите потребни нутритиви кои ќе рамномерно ќе ги распределите во текот на целиот ден.

  Веројатно ќе се чувствувате поуморни од претходно, напнати, ќе имате осетливи гради и ќе приметите промена на кожата и косата. Поради хормонските промени, исто така можно е дека ќе имате мачнини и промени во расположението и ќе имате недостаток на енергија. Во својата секојдневна рутина вметнети ги секојдневните прошетки, а ако и пред бременоста сте се бавеле со одреден спорт, секако е секако време да се прилагодите на интензитетот на ново настанатата ситуација.

  Во 11 недела од бременоста сигурно ќе приметите по облеката дека вашиот стомат полека расте. Во овој период е вистинско време да направите сериозен гинеколошки преглед на кој ќе се направи проверка на рана морфологија на плодот. Помеѓу останатото, се мери и дебелината на матката, како и ултразвучни маркери кои укажуваат на зголемен ризик од присустност на даунов синдром како и некои кромосомски пореметувања, а може да се открие и полот на детето. После

  12-та недела од бременост зголемувањето на стомакот ќе се успори поради зголемување на матката што може да создаде дополнителни нелагодности, како надуеност.

  Вo 13-тата недела, упешно е завршено тромесечјето и сега со сигурност веќе можете подобро да се чувствувате, имате повеќе енергија и подобро расположение. Секако, здравиот начин на живот и понатаму е многу важен, како пиењето на голема количина на вода и вежбање прилагодено за бременост. Исто така е време да убавите вести ги споделиш со најблиските и да направиш изненадување.