ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Деца   >  Ви кажаа дека вашето бебе има црвено грло?
  Ви кажаа дека вашето бебе има црвено грло

  Ви кажаа дека вашето бебе има црвено грло?

  “Петмесечно бебе имало благо зголемена температура од 38.5, но без ниту едни други симптоми. После прегледот на педијатарот тој потврдил дека грлото на бебенцето е зацрвенето, па затоа му препишал антибиотик ( амоксиклав). Од како родителите се вратиле дома од прегледот, комшиката кој исто така била педијатар, го прегледала детето и исто потврдила дека на бебето грлото му е црвено, но била против антибиотик.”

  crvenogrlo, dete, bebe, roditeli, majka, babyshop, дете, родители, мајка, црвеногрло

  Кој е во право?

  Ова е една многу честа ситуација, кога различни педијатри ви даваат различни совети. Но кого треба да слушате, за да го направите најдоброто за вашето бебе? Веројатно треба на ова прашање секој родител да добие дополнително објаснување.

  Разлика помеѓу помало и постаро бебе на кое грлото му е црвено.

  Кај бебињата во првата година од животот многу ретко се случува бебето да има многу зацрвенето грло. Кај повеќето деца зацрвенето грло е нормлана појава.