ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Здрава исхрана   >  Влијанието на житарките врз артритисот
  влијанието на житарките врз артритисот

  Влијанието на житарките врз артритисот

  Интегралните житарки се тренд во исхраната, но дали сте знаеле за нивното дејство?

  Ревматидниот артритис, најчесто е воспаление на зглобовите. Се развива во одреден период и најчесто ги напаѓа симетричните зглобови. Почнува со неспецифични болки, како малаксаност, умор, губење на апетит и телесна тежина, потоа се појавуваат проблеми со зглобовите тоа напрво на малите зглобови на рацете. Зглобот е отечен и има изразена внатрешна вкочанетост, а како болест во напредна фаза доаѓа и до деформација , оштетена функција и на крај деструкција на зглобовите. Во основа ваквото заболување е поради имунолошко пореметување, а самиот воспалителен процес е најчесто вирусна и бактериска инфекција. Како и секоја автоимуна болест, најчесто се јавува кај жените.


  Интегралните житарки го смируваат воспалението на зглобовите. Доматите и пиперката кај некои луѓе предизвикуваат развој на артритис.
  Ревматидниот хроничен артритис, по карактер не може да се излечи. Целта на терапијата е да се одржува болеста во мирна фаза. Еден од најважните фактори во овој процес е правилната исхрана.
  Општо познато е дека житарките се главен извор на нутритивно вредни јаглени хидрати, а кај ревматидниот артритис е најважно да се внесуваат интегрални житарки. Докажано е дека овесот, јачменот, пченицата, интегралниот ориз ја смалуваат воспаленоста и воспалителниот процес. Позитивно влијае на кардиовоскуларните болести, дијабетисот и реуматоидниот артритис.


  Она што треба да го знаете е дека производите од бело, рафинирано брашно, како и белиот орис, помфрит и инстант пире, имаат висок гликемијски индекс и посредно стимулираат воспалителен процес кај артритисот.
  За време на воспаление, кога зглобот е отечен и кога боли, физичката активност треба да се намали, но не и потполно да се прекине. Рамнотежата, одморот и умерените физички активности благотворно делуваат на организмот.