ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Здрава исхрана   >  Здрав леб
  Здрав леб

  Здрав леб

  Потребно е :

  1 шолја семки од тиква,

  1 шолја овесни снегулки,

  ½  рака ореви,

  ½ рака сирови бадеми,

  2 лажици чија семки,

  10 лажици маслиново масло,

  ⅔ шолји врела вода,

  2 јајца,

  1 лажица сода бикарбона.

  zdravleb, babyshop, zdravzivot, zdravideca, roditeli, deca, деца, родители, здравживот, здравидеца

  Подготовка

  Вклучете ја рената на 170 степени, потоа во блендер ставете ги семките од тиква, овесните снегулки, бадемите, оревите и блендирајте ги додека не добиете крупно мелено брашно. Додадете сода бикарбона, чија семе, маслиново масло, јајцата, водата и измешајте. Потоа внимателно ставете ги во калап обложен во хартија за печење. Печете околу 50-60 минути. Печењето на лебот оставете го да се олади но чувајте го во хартијата за печење. Можете да го јадете и со солени и со слатки намази.

  zdravleb, babyshop, zdravzivot, zdravideca, roditeli, deca, деца, родители, здравживот, здравидеца