ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Здрава исхрана   >  Здрава храна за вашиот мозок
  Здрава храна за вашиот мозок

  Здрава храна за вашиот мозок

  Нашите прехрамбени навики диктираат како ќе се чувствуваме и како нашиот мозок ќе работи. Доколку изедеме три крофни за доручек, ќе се чувствуваме многу уморно и поспано. Но, доколку изедете шумско овошје, житарици и ореви на пример, ќе се чувствуваме многу полетно и енергично.

  Подолу ќе најдете совети кои ќе ви помогнат како да го потикнете вашиот мозок.

  За мозокот е битнен внесот на доволно количина на вода.

  80% од мозокот е сочинет од вода. Дури и мала дехидрација ќе предизвика лачење на хормонот за стрес, а долготрајна дехидрација ќе донесе до оштетување на мозкот. Затоа треба да се внесувааѕ 2 литри вода дневно, а доколку многу се потите (посебно во лето) треба дури и повеќе. Доколку бирате помеѓу обична вода и сокови со дополнителни благи додатоци, секогаш одберете вода.

  Доколку сакате да додадете вкус, можете да исцедете лимун или портокол, битно е тоа да е природно, бидејќи соковите кои би ги купиле по продавници, содржат адитиви кои не се пожелни. 

  babyshop, zdravmozok, babyshopmk, babyshopblog

  Ограничете го внесот на калории

  Истражувања кои биле спроведени и на животните и на луѓето покажале дека во двата случаи важи правилото “Јади помалку, живеј повеќе”. Секако сите ние би сакале да е обратено, да можеме да јадеме многу и тоа да е здраво. Но истражувањата не лажат.
  Треба да внесувате најмалку 1800 калроии дневно. Добитна комбинација е да јадете по малку и здраво, но тоа малку да биде корисно за нашиот организам. Ние мораме да ги внесеме потребните работи на паметен начин.

  Внесувајте храна богата со антиоксиданти

  Антиоксидантите добиени од овошје и зеленчук служат како чистачи на вашиот мозок бидејќи ги ослободува од насобраните слободни радикали. Сознанијата за важноста на антиоксидантите почнаа да излегуваат на виделина дури во последно време, па затоа луѓето сеуште не се информирани дека е потребно да се води сметка за истите – антоксидантите.

  Витамин- Ц и бета каротен посебно ќе ги издвоиме бидејќи тоа се состојќи кои се најактивни како антиоксиданти. Одличен извор на витамин Ц се ракчињата, цитрусите како (портокал, лимон, греипфрут), зелените салати.

  babyshop, zdravmozok, babyshopmk, babyshopblog

  Во наведените извори Витаминот Ц постои и во други овошја и зелечуци кои се од огромно значење кога станува збор за антиоксидантите, а тоа се:

  -Шумско овошје како што се боровница, малина, јагоди…
  -Авокадо
  -Брокула
  -Црвена пиперка

  Златно правило е дека разнобојното овошје и зеленчук треба да го конзумираме за да бидеме сигурно дека ги имаме внесено потревните витанимини.

  Научете да ги разликувате добрите и лошите масти со тоа што ќе конзумирате добри масти

  Она што е потребно е што повеќе да ги користите апетисаните бидејќи содржат омега-3 киселни . Токму овие претставуваат добри масти за вашиот организам.

  babyshop, zdravmozok, babyshopmk, babyshopblog

  Доручек – најважниот оброк во текот на денот

  Секој пат колку и да трае долго, се започнува со првиот чекор. Исто така секој ден започнуваме со доручекот. Ручекот и вечерата веројатно мораат да се направат во брзање поради брзиот начин на живот. Но за доручекот не треба да имате оправдување.

  Наш предлог за здрав доручек кој го нарековме шумски доручек:

  Во сад со млеко(кравјо или соја, бадемово или оризово) ставете шумско овошје (шумското овошје ќе го најдете замрзанто во секоја продавница). Загрејте го со цел шумскотот овошје да може да се оддели. Додадете житарици (чисти житарки без дополнителни додатоци кои сугурно ќе ги најдете во голем дел од продавниците). Додадете апетисани (бадеми, леншници, ореви, индиски и бразилски ореви и сл). Додадете ленени семки или лажица ленено масло и една лажица мед.