ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Здрава исхрана   >  Здрава и многу вкусна пилешка паштета од бело месо (Рецепт)
  Здрава и многу вкусна пилешка паштета од бело месо (Рецепт)

  Здрава и многу вкусна пилешка паштета од бело месо (Рецепт)

  Здрава и многу вкусна пилешка паштета од бело месо (Рецепт)

  За доручек, вечера или ужина. Пробајте совршена паштета од бело пилешко месо.

  Потребно е:

  2 парчиња на пилешки гради

  1 свеж лук

  1-2 лажици капари

  10 црни маслинки без коска

  2-3 гранчиња свежа мајчина душица

  Малку магдонос

  Маслиново масло

  ½ сок од лимон

  Сол, бибер

  1 лажица сенф

  Припрема:

  Пилешкото месо ставете го во солена вода. Кога ќе се свари исцедете, но задржете ½ шоља од сварената вода. Оставете го пилешкото месо целосно да се олади.

  Во блендер ставете пилешко исецкано на парчиња, додадете состојки и додадете ја сварената вода.

  Миксајте се додек смесата не стане кремаста. Пробајте, па доколку е потребно додадете сол, бибер, лионов сок и сенф. Наместо сенф, можете да додадете мајонез доколку тоа го сакате повеќе.

  Ставете во фрижидер да се олади.