ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Здрава исхрана   >  Здрава ужинка: Леб од овесни снегулки и мак
  Здрава ужинка: Леб од овесни снегулки и мак

  Здрава ужинка: Леб од овесни снегулки и мак

  Едноставен за правење, овој леб ќе стане омилена ужинка на вашето семејство.

  Состојки:

  -2 1/2 шолји овесни снегулки

  -4 јајца

  -1 шолја грчки јогурт

  -3/4 шолја мед

  -1/4 шолја сок од лимон

  -1 лажица рендана кора од лимон (по желба)

  -1/4 шолја мак

  -2 лажички прашок за пециво

  – еден прст сол

  Припрема:

  Овесните снегулки мелете ги во блендер и оставете ги на страна.

  Во една поголема длабока чинија изматете јајца и додадете го јогуртот и мешајте додека не се добие фина смеса. Додадете мед, лимон и кора од лимон и повторно мешајте.

  Во смесата додадете ги мелените овесни снегулки, мак, прашокот за пециво и солта. Мешајте додека смесата не се израмни. Потоа истурете во тепсија и печете во загреана рерна на 180 степени, 30 до 35 минути.