ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Деца   >  Здрави масла за масажа на бебето
  Здрави масла за масажа на бебето

  Здрави масла за масажа на бебето

  Масажата е многу важна за бебињата, бидејќи ги зајакнува нивните коски. Денешните мајки ги масираат своите деца со масла, лосиони и разни креми. Сепак, факт е дека маслата се најсоодветни за масажа, па ние откриваме кои масла се најздрави за вашето дете.

  Растителни масла

  Некои експерти сугерираат да употребувате растителни маслоа за бебешка масажа, бидејќи тие лесно се апсорбираат во порите на кожата.

  Кокосово масло

  Кокосовото масло е идеално за масажа на бебето и на возрасните. Освен за кожата, тоа е здраво за косата и коските.

  Масло од сенф

  Ова масло на широко се користи во многу домови за масажа на телото. Тоа го прави нашето тело топло, прави посилни коски и помага при настинки, грип и кашлање. Во текот на зимата, маслото од сенф е најдобро решение за бебешка масажа, додека за лето е препорачливото  кокосово масло. Топлото масло од сенф е исто така корисно, бидејќи го спречува растот на несаканите влакна.

  Маслиново масло

  Маслиновото масло го зголемува растот на косата. Ако вашето дете има малку коса, масирајте му ја главата со маслиново масло, почекајте околу 30 минути и измијте му ја косата.