ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Здрава исхрана   >  Здрави намази за деца
  Здрави намази за деца

  Здрави намази за деца

  Знаеме дека децата често ги сакаат индустриските паштети, но свесни сме дека тие сигурно не се најсовршениот појадок. Овие здрави намази ќе ги воодушеват а едноставно ќе ги направите. Ви треба сецко за храна или мултипрактик и добра комбинација на состојки.

  Микс со спањак

  Подгответе: 2 чаши кисела павлака, 1 ½ чаша мајонез, 450 гр спанаќ и зачини по желба. Спањакот може да се измеша со сите состојки свеж или обарен во вода што врие (добро исцеден). И намазот е подготвен за час.

   

  Микс со пилешко

  Ова е идеален намаз ако останало од вашето печено или варено пилешко од вечера или ручек. Во прилог на парчиња месо од пилешко месо, исто така треба да имате варен грав, мајонез, малку сенф и сок од лимон, и бибер по желба. Измешајте ги сите состојки во мултипликаторот додека не се добие кремаста смеса Послужете веднаш.

   

  Намази со сирење

  За првиот намаз од сирење, ви треба: 1 лук ситно сецкан, 1 лажица јаворов сируп, 3/4 чаша со рикота сирење, 1/4 чаша изрендан пармезан и 1 лажичка маслиново масло.

  Маслото загрејте го на средна температура, па оставете го лукот да се продинста 10тина минути. Додадете јаворов сируп за да го карамелизирате лукот (иако можете да додадете малку шеќер наместо сируп). Оставете да се продинста на тихо уште 5 мин, и повремено мешајте. Издинстаниот лук помешајте го со сирењето. Послужете го веднаш или чувајте го во фрижидер до 3 дена. За вториот намаз, подгответе 250 гр крем сирење, 4 млади лукчиња и малку исецкана шунка. Лукот ситно исецкајте го и помешајте ги сите состојки.