ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Здрава исхрана   >  Зелено пире од карфиол и блитва
  Зелено пире од карфиол и блитва

  Зелено пире од карфиол и блитва

  Ова јадење со необична боја може да се даде на бебето веќе на седум месеци без жолчка, а по осмиот месец и со жолчка.

  Состојки:

   

       неколку цветови карфиол

       четири листа блитва

       две лажици ориз

       лажица маслиново масло

       варена жолчка

   

  Подготовка:

   

       Подгответе (сварете) го оризот во малку вода. Кога е полу-варен, по околу десет минути готвење, додадете неколку цветови карфиол и варете уште пет минути.

       Потоа додадете четири листа блитва кои претходно сте ги исчистиле од белата рачка и гответе уште пет минути.

       Доколку е потребно, може да се додаде вода ако оризот се апсорбира, но не премногу.

   

  По готвењето, изблендирајте се, додадете лажица маслиново масло и измешајте ги и варените жолчки.

   

  Пријатно!