ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Posts tagged "храна"

  Кога и како се воведува грозјето во исхраната кај бебињата. Слатко и вкусно, многу антиоксиданти и витамини, грозјето е одличен избор за бебе постаро од 8 месеци.Според сите совети од педијатрите, грозјето во бебешката исхрана се воведува помеѓу осмиот и десеттиот

  Едно истражување покажало дека секојдневната конзумација на лук го намалува бројот на настинки за 63%.Лукот и медот делуваат како неспоива комбинација, но овие две намирници претставуваат спој за зачувување на јак имунитет и здравје.Лукот е совршен податок со многу јадења,

  Подгответе овошно изненадување за вашите малечки Овошјето е првата слатка за вашето бебе, а кога бебето ќе ги запознае сите овошни вкусови, многу лесно ќе ги засака. Овошјето е идеална намирница за воведување на цврста храна а на самиот почеток се

  Тиквата, како и слаткиот компир, е е една од необичните намирници кои се идеални за припрема на бебешките кашички. Бидејќо бебето сака сладок вкус, тиквата може да се комбинира и со овојшје, па во овој случај ви предлагаме рецепт со

  Ловоров лист: Неоткриени лековити својства на оваа чудесна билка Сите знаеме дека ловоровиот лист е одличен избор доколку припремаме храна во која сакаме да додадеме арома, но оваа чудотворна билка не се користи само како додатокот во јадењата.Стручните лица кажуваат дека

  Совети од нутриционисти: Зачини кои не се препорачуваат на трудници Кога е исхраната во прашање, трудниците мораат да бидат внимателни и да избегнуваат храна која може да им штети. А кои зачини би требало да се избегнуваат прочитајте во продолжение.Поголемиот број

  Правила кои посебно важат за жени: Намирници избегавајте ги после 30-та година! Стручните лица во областа на исхраната водејќи се од нутриционистите, составиле списпок на 5 производи кои мора да се избегнуваат по 30-тата година. Ова посебно важи за жени. На прво

  Помеѓу 18:00 и 19:00 часот, на бебињата до 1 година, можете да им понудите некоја житно-млечна комбинација со овошје и зеленчук, а за деца кои се јасли, може вечерата да биде оброк кој ќе го има семејниот вкус и воведување

  Првата алергиска реакција може да се појави уште на самиот почеток во воведувањето на цврста храна. Во тој случај, неопходно е да се исклучи лажицата од употреба, а на бебето давајте му комбинација од ориз мајчино млеко или некое адаптирано

  Исхраната на татковците влијае врз здравјето на децата Новите истражувања покажале дека исхраната на татковците пред раѓање може значајно да влијае на здравјето на нивните неродени деца. Канадски научници докажале дека спермата носи “сеќавање” на начинот на живот и исхраната на