ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Posts tagged "gradinka"

  Секојдневно многу родители во Македонија се исправени токму пред оваа дилема. Породилното отсуство поминува, кому да се довери грижата за најмилите? Во државните градинки многу често нема место, групите се преполни па не сте сигурни дали детето ќе го добие

  Сара Сековска е дипломиран психолог, сопруга и мајка на две деца. Дипломирала на Универзитетот„ Св. Кирили Методиј“ –Филозофски факултет Скопје, катедра за психологија. Од професионалното искуство се издвојува работата како едукатор во Браинобраин со употреба на абакуси НЛП техники и едукацијата за примена на Гешталт

  Нов случај за непристојно однесување во градинките.  Во градинката „Буба Мара“, главното седиште во Ново Лисиче, две негователки грубо се однесувале кон децата. Тие ги затворале во шкафче и им велеле да ги јадат бубачките. Овој случај за „Фокус“ го раскажува мајката

  Играњето е во човековата природа која е основна потреба и елементарен начин на изразување. Движењето и играта се важен фактор во развојот на децата. Развојот кај децата, особено во првите 5 години е динамичен на секое поле. Постигнувањето на добар

   Во Полициската станица Прилеп Г.Н.(53) од Прилеп на 18.10.2018 година во 17:30 часот пријавило дека истиот ден околу 12:30 часот во детска градинка на улицата ,,Марксова“ од страна на лицето В.И.(41) билa физички нападнат. Истиот ден околу 18:15 часот, лицето со иницијали

  Општо е познато дека во Македонија владее голем проблем за влез во градинките. Се факаат врски, се трча од врата на врата само за да бидеме сигурни дека нашето дете ќе биде згрижено а родителите ќе можат спокојно да се

  Адаптација во период од две до три недели   Просечната адаптација за едно дете да биде спремно да седи 8 часа во градинка е околу две до три недели. Детето постепено ќе почне да го пронаоѓа своето место во градинка преку игра

  Во детската градинка Фуџи која се наоѓа во Токио, во предградието Тачикава, дрвjата служат за качување, децата се охрабруваат да трчаат, а училниците не се ни налик на обични простории. Оваа кружна зграда која во 2017 година освои Moriyama RAIC International