ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Posts tagged "hrana"

  Не бидете премногу загрижени ниту пак премногу рамнодушни во формирањето на нутритивните навики кај децата. Улогата на родителот е да понуди разноврсна храна, но вашето предшколско дете со своите четири години нормално и природно ќе се однесува на следниот начин:

  Кога и како се воведува грозјето во исхраната кај бебињата. Слатко и вкусно, многу антиоксиданти и витамини, грозјето е одличен избор за бебе постаро од 8 месеци.Според сите совети од педијатрите, грозјето во бебешката исхрана се воведува помеѓу осмиот и десеттиот

  Билка која го генерира организмот за 20 дена Голем број на доктори тврдат дека здравствените придобивки од конзумација на лук потполно ќе помогне во опоравување на вашиот организам за две до три недели. Моќните ливчиња го чуваат вашето здравје, го намалуваат

  Подгответе овошно изненадување за вашите малечки Овошјето е првата слатка за вашето бебе, а кога бебето ќе ги запознае сите овошни вкусови, многу лесно ќе ги засака. Овошјето е идеална намирница за воведување на цврста храна а на самиот почеток се

  Кога бебето може да козумира мед? Воведувањето на цврста храна е важен чекор во развојот на бебето, но родителите мораат да бидат внимателни за намирниците кои им се даваат на бебињата, бидејќи иако се здрави, не се безбедни по здравје за

  Во служба на здравјето: Што се пробиотици, а што се пребиотици и зошто нам ни се потребни? Дознајте на кој начин пробиотиците го зајакнуваат имунитетот. Пробиотиците се живи и хранливи микроорганизми. Најпознати се бифидо бактерија, лактобацили кои се додаваат во јогуртот

  Како да препознаете домашни јагоди? Иако се многу вкусни и здрави, со јагодите треба да се биде внимателен, посебно доколку ги јадат деца. За нив, најдобро е да одберете домашни јагоди, а еве како да ги препознаете.Мај е дефинитвно месец кога

  Месо полно со хормони-како оваа храна влијае врз здравјето на децата Стручни лица од различни области во медицината откриваат како неквалитетните намирници ги полнат со хормони кои влијаат врз здравјето на децата.Месото, кое секојдневно го јадеме, а посебно пилешкото месо е

  Бебeто одбива да јаде? Доколку вашето бебе одбива храна, немојте веднаш да се лутите, проверете дали вашето бебе има бели наслаги на јазикот.Појавата на кандида, која се наоѓа насекаде околу нас, најчесто се врзува за повозрасни луѓе, поретко кај деца