ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Posts tagged "trudnica"

  Додека не постоеа ултразвучните прегледи, веројатно имаше смисла да ги слушаме искусните тетки, баби и останати “стручњаци” кои “непогрешливо” го одредуваа полот на бебето. Но, и денес иако постојат 1001 начин да се дознае дали бебето е момче или девојче,

  Истражување кое било направено од социолог од Универзитет во Тексас (САД), направено на 2000 мајки покажало дека идеален период за раѓање на првото дете е во 34-тата година од животот.John Mirowsky, човекот кој го правел истражувањето, вели дека од биолошка

  3 најчести прашања на една загрижена трудница. Која е најдобрата положба во текот на бременоста? Можеби до сега сте случнале дека не би требало да спиете на грб, посебно доколку сеуште не сте влегле во второто тримесечје, а причина за тоа

  Од секогаш се верувало дека пивото е добро за мајките кои дојат, бидејќи од него ќе имаат поголема количина на млеко, па повеќе не е чудно да се види мајка која со една рака го нишка бебето а со другата

  Ако сте бремени, бананата помеѓу оброците ќе спречи пад на шеќерот во крвта и ќе помогне да се намалат утринските мачнини. Ако сте во депресија, нервозни или едноставно немате сила, бананата е најдобро решение за враќање на енергијата. Таа навистина

  Иако летото го буди најдоброто во нас, да се биде трудница во текот на топлите денови навистина не е лесно. Во продолжение, ви прикажуваме неколку едноставни совети кои можете да ги примените со што би се чувствувале добро, позтивно и

  Самиот чин за породување е универзален за сите мајки во светот, пропратен со контракции, ширење на грлото на матката, болките и на крај доаѓањето на бебето на свет. Меѓутоа, она што се разликува од многу земји во светот е искуството

  Ако вас ве мачи трудничка несоница, верувајте не сте единствени. Секако, ова за вас не е голема утеха, посебно што во овој момент она што најмногу треба да го правите е да се одмарате и спиете што е можно повеќе,

  За време на пубертетот и периодот на ПМС, се соочувате со променливи хормони. За време на бременоста хормоните знаат буквално да лудуваат во вас. На некои жени, толку силно делуваат што се претвораат во сосема други личности. Некои од нив